Asi se divíte, co má společného KAIZEN s fitness? No hodně, nebojte 🙂

Kaizen je metodika malých pozitivních změn užívaná ve strojírenství v Japonsku v 50. letech minulého století, avšak vyvinutá v USA.

Co to znamená „kaizen“?

Kai znamená ZMĚNA a Zen je DOBRÝ. V překladu tedy „změna k lepšímu, vylepšení“. Ale pozor, jen po malých krůčcích, v malých změnách.

„Pomalu nejdál dojdeš“

A to samé je najednou změnit od základu životní styl. Začít cvičit, třeba v souvislosti s předsevzetími na začátku kalendářního roku. Po malých krůčcích, vydržíte na cestě dlouho. Kdo začne cvičit dvojfázově každý den, může možná vydržet cvičit již napořád: ale většinou během krátké doby odpadne. Totální změna jídelníčku a životního stylu může způsobit znechucení 🙁

A to vydrží….klidně zase až do přelomu roku.

 

Co má společného kaizen a fitness?

„Postupně navyšujte“

Proto, začněte pomalými změnami. Zajděte cvičit klidně jen 2x týdně na kratší dobu, a o víkendu si udělejte pěší výlet. Po 3 týdnech můžete cvičit 3x týdně a postupně i prodlužovat dobu cvičení. Jako další krok, můžete zařadit ve volných dnech mezi cvičením nějakou aerobní aktivitu, třeba chůzi venku, nebo ke kloubům šetrné cvičení na eliptikalu, klidně i BetterBelly, začněte běhat či dělat nordic walking.

„Jezte trošku jinak“

A stejně tak postupujte se změnou jídelníčku. Vždy si dejte k jídlu ovoce nebo zeleninu, tedy živou stravu. Stačí kousek. A snězte nejdříve právě tu živou stravu, až potom pokračujte s „mrtvou“, tedy vařenou či jinak zpracovanou stravu. Výživové doplňky začněte užívat v postupných dávkách, nikoli v maximálních doporučovaných. A pokud jste zvyklí pít alkohol či kouřit, prostě omezujte každý den o jednu cigaretku či doušek oblíbeného nápoje. Během měsíce dosáhnete pokroku a navíc si vypěstujete návyk.

Blahopřejeme!

A pro pilné čtenářky dodatek:

Mimochodem, podle metodiky KAIZEN stojí na 5 prvcích. Vyžaduje:

  • Týmovou práci
  • Osobní disciplínu
  • Vysokou morálku
  • Kroužky kvality
  • Zlepšovací návrhy

Nepřipadá vám to povědomé? Jako u nás v Exprescefunkční cvičení v týmu osobním nasazením a zodpovědností, s pozitivní skupinovou motivací, se správně prováděným cvičením a s dohledem trenérky, která vám v pravý čas vždy ráda připraví nové nápady na obměnu cvičení.

Užijte si začátek cvičení a drobné změny životního stylu podle KAIZEN!

Kategorie: cvičení

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *