Většina odborníků považuje plavání za bezkonkurenční sport. Jeden z důvodů je, že komplexně rozvijí celé tělo a při typických plaveckých pohybech zapojujeme téměř všechny svaly našeho těla. A to i takové, o kterých většina z nás ani neví, že je má.

Jak bylo již zmíněno, při plavání pracuje celé naše tělo. Hlavní roli ovšem hrají paže, jelikož propojují základní svaly, které generují sílu pro pohyb vodou. Základními svaly jsou v tomto případě svaly v okolí ramenního pletence (velký prsní a široký zádový sval), svaly předloktí a ruky. Plaváním posilujeme břišní svalstvo a střed těla. Díky těmto svalům jsme schopni se udržet na hladině. Zapojit střed znamená současně stáhnout břišní, bederní a hýžďové svaly, jako byste tvořili korzet obkružující břicho a záda. Střed je jakousi základnou a oporou našeho těla, od kterého se všechno odvíjí.

Naše tělo je aktivováno a zatíženo zcela rovnoměrně. Plavání má pozitivní vliv na dýchání a kapacitu plic, tudíž prospívá i našem plicím (hlavně při dýchání do vody). Díky plavání si pročistíme nejen hlavu, ale i tělo a kardiovaskulární systém. Kromě toho tlak vody působí na tělo stejně pozitivně jako lymfatická masáž a  tím pádem dochází ke zlepšení pokožky.

Tento sport je díky schopnosti vody nadnášet tělo vhodný pro každého.

Co se týče intenzity a pravidelnosti, musíme si určit proč vlastně chodíme plavat a čeho chceme docílit. Chci zlepšit kondici? Zhubnout? Chci své tělo zpevnit? Vytvarovat? Pokud jsme se rozhodli chodit plavat jen „pro radost“, nejsme limitováni dobou plavání a ani pravidelností. Chodím plavat tak často, jak si to naše mysl a tělo žádá – pro radost.  Oproti tomu, pokud jsem se rozhodla začít sportovat za účelem redukce váhy, je doporučeno, věnovat se tréninku minimálně 3x v týdnu po dobu min. 40-60 minut. Samozřejmě, že čím více uplavu vkuse, tím lépe. Intenzita by se měla pohybovat mezi 60 – 70 % maxima tepové frekvence. Čím trénovanější sportovec, tím déle (při větší intenzitě) dokáže „fungovat“ v aerobním metabolismu. Plavání je ideální doplněk k jakémukoliv sportu. Důležitá je především pravidelnost a vůle. Pokud si dáváte 2 – 3x týdně trénink v Expresce proložte volné dny bazénem. V takovém případě poslouží plavání i jako regenerace 🙂

A nezapomínejte na správnou stravu. Ta tvoří až 80% úspěchu.

Plavat nechoďte s plným žaludkem, ale také ne na lačno. Doporučuje se přibližně dvě až tři hodiny před výkonem konzumovat lehce stravitelné jídlo, které obsahuje komplexní sacharidy a libové bílkoviny. I když k pocení při plavání nedochází, tak i během něj přichází organismus o tekutiny. Je tedy důležité dodržovat pitný režim. Pokud budete poctivě dodržovat tyto zásady, jistě na sobě brzy uvidíte výsledky. Nezapomínejme ale, že každé tělo je jiné. U někoho se viditelné výsledky objeví po týdnu a jiný na to může čekat měsíc či rok. Každý jsme jedinečný 😉

Latest posts by Zuzka Kubicová (see all)

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *