Regenerace je proces, který pomáhá organismu vyrovnat se s poklesem jeho funkčních schopností. Během sportování totiž dochází k únavě a poklesu výkonnosti.  Mezi prostředky regenerace patří strečink, sauna, vířivka, masáže, ale také kvalitní spánek a jídlo. Pro růst svalů a odstranění nadbytečného tuku je regenerace nutností. Je tedy pravda, když se říká, že svaly rostou, když odpočíváme. Proto je regenerace pro tělo stejně důležitá jako samotná fyzická aktivita.

Sauna

Saunování pomůže tělu rychleji se zbavit únavových a toxických látek. Sauna také posiluje srdeční činnost a zlepšuje zásobení těla kyslíkem. Díky tomu svaly rychleji získají zpět vydanou energii. Optimální je návštěvovat saunu 2 – 3x týdně, a to po ukončení tréninku. Jestli jste po náročném tréninku, zajděte do sauny až po dostatečném odpočinku, nejlépe až druhý den.

Střídání teplé a studené vody

Efekty studené sprchy jsou už známy. Stejně je na tom také teplá sprcha. Co ale když spojíme obě tyto varianty do jedné? Terapie střídání teplé a studené vody pomáhá při regeneraci ještě více než jen jedna z nich. Má pozitivní efekt na tzv. DOMS – opožděné bolesti svalů po tréninku. Pokud máme namožená chodidla, achilovku i lýtka, můžeme vyzkoušet tzv. šlapačky. Jedná se o dvě kádě, jednu s ledovou a druhou s horkou vodou, v kterých se neustále střídáme, minutku přešlapujeme v horké vodě, pak přejdeme do studené, poté znovu do horké a tak postupujeme několik minut. Důležité je vždy končit studenou vodou, abychom se vyhnuly případnému zranění.

Masáže

Dnes existuje nespočet typů masáží. Po výkonu je nejlepší rekondiční nebo relaxační, pro uvolnění svalů ale i duše můžeme zkusit také masáž lávovými kameny, čokoládovou či aroma masáž. Někdo tvrdí, že to na regeneraci nemá vliv, ale i kdyby, tak minimálně to pomůže naší mysli. Ztratit nic nemůžeme, tak proč to nezkusit. Ale podle studií s ohledem na sport mají masáže vliv na výkon i na samotnou regeneraci.

Latest posts by Zuzka Kubicová (see all)

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *