Jak na americký úsměv
Bylo by to krásné, kdyby vám k péči o zuby stačil kartáček a čištění zubů dvakrát denně. Nicméně to nestačí, o zuby je důležité pečovat a starat se.
Správnou ústní hygienou lze zabránit případnému zánětu dásní, paradentóze a ruzných bakterii a co je nejdůležitější, předcházíme tak vzniku kazů.
V neposlední řadě díky správné hygieně udržujeme naše zoubky bílé a to v případě, že pijeme často kávu, nebo třeba kouříme a pijeme víno, bělosti zubů zrovna nepomáhá.
Základem je pravidelné čištění zubů, používat můžeme elektrický, nebo si můžeme zuby čistit manuálně, jen pouhé čištění zubů ale nestačí, kartáček s nedostane na plošky zubů.
Mezizubní pomůcky v boji pro krásné zuby
K tomu je třeba použít speciální mezizubní pomůcky, které zakoupíte u zubního lékaře, nebo ve specializovaném obchodu či v lékárně.
Mezizubní prostory čistíme minimálně 1 denně a o vždy večer před nebo po čištění zubů, důležitými pomocníky jsou zubní pasty a ústní voda.
Důležité zásady ústní hygieny
-dobře a důkladně vyčistit zuby, každý zub ze všech stran
-nepoužívat tlak při čistění a tvrdý kartáček, narušujete si povrch dásní
-postupujeme od posledního zubů k poslednímu, z jedné strany postupně na druhou, aby se nám nestalo že na nějaký zub zapomeneme
Zuby není nutné si čistit po každém snědeném soustu, dostačující a optimální je dvakrát denně důsledně vč. použití mezizubní nitě. Ráno si zuby čistíme po snídani a večer po posledním jídle, poté už nepijeme sladké limonády, klasicky obyčejná čistá voda je ideální volbou.
Jak vybrat vhodný kartáček a jaká je nejlepší pasta. Kartáček a pastu si nevybíráme podle ceny, není to záruka kvality, nenechte se tím tedy ovlivnit. Důležitá je správná technika čištění a vhodně vybraný kartáček. Ten by měl být měkčí, aby nedřel dásně, a měl by mít také správnou velikost.
Zubní pasta je spíše doplňující kosmetický prostředek a při výběru zubní pasty se zaměrte především na obsah fluoru, který posiluje tvrdé zubní tkáně a brání vzniku zubního kazu, správný podíl fluoru pro dospělého je cca 1000 až 1500 ppm.
TIP: Pasty je vhodné sem tam střídat, aby nedošlo k rezistenci bakterii na stejný druh pasty.
Ke žloutnutí zubů dochází postupně a má to hned několik důvodů, není to sice známka vážného zdravotního stavu, ale se sebevědomím to otřást může, vždyť bílý chrup je chlouba asi každého.
Žloutnutí zubů lze ale předcházet, pojďme si říct, proč vlastně zuby tedy mají tendenci žloutnout.
Velmi častým důvodem je kouření, tabákové výrobky zabarvují zuby a způsobí to, že ztmavou. Dalším důvodem je nesprávná ústní hygiena, proto je důležité si zuby čistit opravdu pravidelně, používat mezizubní nit, aby jste odstranila vrstvu zubního kamene a plaku. I toto může být důvodem rychlejšího žloutnutí vašich zubů. Někdy to ale prostě neovlivníte, protože máte žlutou, jak se říká v genech, odpověď je že příroda je mocná čarodějka. A v těchto případech nám pomůže zubní lékař, který doporučí vhodnou metodu bělení.
Varianta č. 1
Ingredience: Půl čajové lžičky jedlé sody, s trochou soli s vysokým obsahem jodu
Postup: Směs naneste na dvě minuty na zuby, poté opláchněte. (Provádějte maximálně dvakrát do měsíce)
Varianta č. 2
Ingredience: Půl čajové lžičky jedlé sody, půl čajové lžičky octa a špetka soli.
Postup: Tato směs by měla připomínat pastu. Potřete si jí zuby a nechte chvilku působit a smyjte.
Touto směsí odstraníte bakterie, ochráníte zuby před vznikem kazu a navíc vybělí.
Varianta č. 3
Ikdyž jahody mají červenou barvu a tak na první pohled se může zdát, že zuby nevybělí, opak je pravdou.
Struktura jahod obsahuje drobné částečky a tak působí podobně jako u vaší čištění pleti jako peeling.
Jahody mají ve svém složení kyselinu jablečnou, je to unikátní látka, která dokáže snižovat a eliminovat zabarvení.
Jahodové bělení
Ingredience: cca tři jahody, tři lžíce jedlé sody
Postup: Jahody pořádně rozmačkejte a přidejte jedlou sodu. Vytvořenou směs naneste na měkký kartáček, a lehce vtírejte na zuby po dobu 3 až 5 minut, poté důkladně zuby opláchněte.
Z mé vlastní zkušenosti je strach velká překážka, proč se zubní ordinaci vyhnout obloukem, nic méně vždy je výsledek mnohem horší než jedna kontrola, pokud se chodí pravidelně.
K zubaři byste měla chodit 2krát do roka na pravidelnou zubní prohlídku, opravdu je to recept na to, jak předejít vytvoření velkého zubního kazu, nebo jiným horším bolestivým problémům.
Co je důležité zdůraznit, že to ocení jistě i vaše peněženka, opravy zubů a zákroky s tím spojené jsou velmi nákladné.
„Při příchodu pacienta do zubní ordinace bolest zubu zázračně ustoupí“, znáte to?:)
Zajímá vás kosmetika a chcete vědět víc? Pak zůstante na webu kruhovy.cz , zajímavé novinky najdete také na aurafit.cz