fbpx
nathan oQDYphnao7Q unsplash 1 scaled od Mapování terénu při běhání 2/15

Terén a příprava na běh: začněte na asfaltu

Terén a jeho mapování předem je potřeba si připravit. Vyzkoušet, který terén je pro vás vhodný. Můžete zkusit všechny, aby se běh nestal stereotypem. Pro úplné začátečnice a krátký jogging je nejvhodnější tvrdý povrch čili beton. Chodník nebo silnice je tedy značka ideál. Nezapomeňte na vhodnou tlumivou obuv.

Jakmile ale budete běhat častěji a delší trasy, volte spíše měkčí povrch. Polní cesty, štěrkem vysypaný chodník. Prostě tak, aby vaše klouby nebyly vystavovány tvrdému povrchu.

Na asfaltu se můžete krásně soustředit na svůj dech a na každý krok(běh), který uděláte.

Naopak nevýhoda tvrdého povrchu je, že nedochází k tlumení. Dostávají tedy zabrat hlavně klouby, také kolena, kyčle a zadeček, proto je vhodné zvolit správnou běžeckou obuv.

Zpevněné cesty: pokračujte v terénu

Zpevněné cesty jako jsou lesní cesty a polní cesty, tady už je potřeba mít oči na stopkách. Běžte pomaleji! Hrozí zde úraz, podvrknutí nohy, nebo zlomenina. A to není nic příjemného. Jsou zde nástrahy v podobě kamenů, pařezů a také to i může dost klouzat.

Pro začátečnice je nejvhodnější terén tvrdý povrch, čili beton, silnice je tedy značka ideál.
Pro začátečnice je nejvhodnější terén tvrdý povrch, čili beton, silnice je tedy značka ideál.

Výhodou nezpevněných cest je náročnost a různorodost povrchu terénu. Běh se stává zajímavějším. Běžíte z kopce, do kopce, přes kameny. Různorodostí terénu zapojíte mnohem více svalů, než při běhu po silnici.

Těžký horský terén

Těžkým terénem jsou hory a je zapotřebí se maximálně soustředit na každý krok. Nic nepodcenit a mít zkušenosti.

Tento stupeň náročnosti doporučujeme jen zkušeným běžcům. Běh v těžkém horském terénu nebudeme měřit na kilometry, nýbrž na minuty. V pohybuje je celé tělo, celkově se zapojují více lýtka, stehna, ale i svaly břicha. Běh v terénu se spíše doporučuje pro muže.

Pozitivní na běhání mimo zpevněné cesty je to, že nás nemusí trápit semafory a nic nás vlastně nezdržuje. Jen tak si budete moct užívat přírodu kolem vás, která má kladné účinky na naši psychiku a vnitřní pohodu.

Plán B si připravte předem

Terén je lepší si opravdu zmapovat. Samozřejmě, že dnes už má každý navigaci v mobilu, ale nikdy nevíte, kdy se vám vybije telefon.

Vždy je lepší mít i plán B. I vy poběžíte s klidnějším vědomím. Přece jen, pokud to někde neznáte, není dobré běžet „na blind“ jak se říká. Také vhodné oblečení, dostatek tekutin a jídla musí být na delší trasy samozřejmostí, aby se běh pro vás nestal noční můrou.

Přirozenost nad pravidla

Můžeme vám pouze něco doporučit, zbytek už je na vás. Každý člověk je jiný a i osobnost se během života vyvíjí. Dejte na své pocity a poslouchejte své tělo. Ano, toto už jste určitě slyšeli mnohokrát. Rozhodně to není nic nového, ale ani jednoduchého. Najít správný balanc vyžaduje mnoho úsilí a hlavně upřímnosti k sobě samé, nicméně je to také jedna z důležitých věcí.

Běh má mnoho různých podob a je dobré jich vyzkoušet více. Poznat, co je pro naše tělo a tedy i nás to nejlepší. Není nic horšího než stereotyp a běhání stále stejným způsobem a stejným terénem. Velmi často se stává, že nás pak běhání přestane bavit. Monotónní zatěžování pohybového aparátu může vést ke zdravotním potížím a proto přece neběháme.

stanislav rozhkov Hl5qp36q3IQ unsplash od Mapování terénu při běhání 2/15
Znát terén po kterém běžíte, je celkem dost důležité

Běh po asfaltu do kopce?

Běh po asfaltu do kopce není nijak škodlivý. V případě, že na něm sprintujeme, pokud tedy běžíme hned naplno delší kopec, dostávají zabrat kolena a to by nemuselo dopadnout dobře. Vždy myslete na to, jak dlouhá trasa je před vámi.

Neříkáme, že nemáte tělu dát trošku zabrat. Je ale důležité pomalu zjišťovat, co zvládnete a co ne. Jaký terén je pro vás ten nejlepší a nejpohodlnější.

david jusko puy73LqJ4Ww unsplash od Mapování terénu při běhání 2/15
Při pohledu na tento terén se tají dech 🙂

Nebojte se oslovit známé a zeptat se, jak jsou na tom a jaké mají oblíbené terény. Třeba i jejich trasa se stane tou vaši nej trasou 🙂

Další skvělou kombinací s během je fitness. Tímto propojením budujete jak kondici a fyzičku, tak i svalovou hmotu. Do našeho fitka aurafit.cz můžete dorazit zcela nezávažně na první zkušební trénink zdarma🙂

By Ivana Volná

Fitness je pro mě životní styl. Sama jsem pod vedením několika trenérů, protože učený z nebe nespadl a vždy je co zdokonalovat. Proto je fitness a cvičení moje vášeň. Jsem trenérkou v aurafit.cz a píšu pro kruhovy.cz. Absolvovala jsem dva kursy sebeobrany: Pepřový spřej a Znásilnění. Člověk nikdy neví, co ho může potkat, zvlášť když je žena :) Pomůžu ráda s motivací a budu inspirovat k dosažení vašich fitness cílů!