Jak se obléct

I když se při běhu zahřeješ, je důležité být teple oblečená a nezapomenout na žádnou část těla.

  • Na hlavu patří čepice nebo teplá čelenka, pokud chceš zabránit nachlazení a předejít zablokovanému krku, tak nesmíš zapomenout na schovaný krk. K tomu dobře slouží dnes velmi oblíbený nákrčník (tunel).
  • Oblečení na trupu je dobré vrstvit po tenčích kouskách, než si vzít jeden lyžařský svetr a bundu. Obleč se především pohodlně, ať máš dobrý rozsah pohybu, ne aby ses cítila navlečená jako pumpa 🙂
  • Na nohy patří zateplené sportovní kalhoty. Pokud je nemáš, můžeš si pod kalhoty vzít funkční spodky nebo alespoň podkolenky.
  • Ponožky volíme teplé a funkční, aby nás netlačily v botě, ale zároveň, aby nám neumrzly prsty. A hlavně nosíme dlouhé ponožky! V žádném případě neběhej v kotníkových ponožkách s holými kotníky a achilovkami, to si pak koleduješ o zánět Achillovy šlachy.
  • No a na ruce samozřejmě nezapomeň prstové rukavice, ideálně zateplené.

Jak s pitím

Nezapomínej i v zimě při tréninku doplňovat tekutiny! I když třeba nemáš pocit žízně, musíš během tréninku pít a to ideálně teplý (ne horký) nápoj. Nejlépe čaj nebo nechlazená vodu s iontovým nápojem. Doporučujeme pít po douškách a pravidelně, ne vypít v půlce tréninku najednou celou lahev.

Na co dále dávat pozor?

Zvol správný povrch

Pokud to jen trochu půjde, neběhej po tvrdém povrchu (silnice, chodník, asfaltové hřiště), ale snaž se volit měkčí terén, ideálně lesní cesty či travnatá hřiště. Tvé nohy Ti jistě poděkují a předejdeš problémům s bolestí kloubů a chodidel.

Snaž se vyvarovat pauzám

Vyhni se okamžikům, kdy třeba jen stojíš a vydýcháváš se. Místo toho raději zařaď meziklus nebo mezichůzi. Budeš zpocená, bude Ti vedro, a pokud prochladneš, můžeš rychle nastydnout. Po tréninku se co nejrychleji osprchuj teplou vodou a obleč si suché oblečení.

Nesmíš také zapomínat doplňovat potřebné vitamíny!

Především známé „céčko“, které podporuje imunitu a urychluje regeneraci. Dalším důležitým vitamínem je „béčko“. Pokud ho máme v těle málo, způsobuje svalovou únavu. Třetím důležitým prvkem pro sportovce je „déčko“, které kromě sluníčka získáme konzumací rybího masa a vaječných žloutků. A jak nám tento vitamín pomáhá? Podílí se na zpevňování kostí.

Teď už všechno víš a můžeš vyběhnout! 🙂

Běhání v zimě je prospěšné, ale může být potenciálně nebezpečné…

Latest posts by Zuzka Kubicová (see all)

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *