Ještě musím udělat něco do práce, ještě si musím zopakovat látku na zítřejší test, ještě poklidím, vyžehlím, vyperu, složím ponožky, dočtu stránku atd… DOST! Teď je čas jít spát. Vypnout tedy všechny mobily, tablety i lampičky. Vytvořte naprostou tmu. To je totiž pro kvalitní spánek jedna z neopomenutelných podmínek. V televizních reklamách často slýcháme, že pro zdravý spánek je nutností si pořídit určitou matraci, ale otázka zní, co je to vlastně ten zdravý spánek? 

Obecně spánek je velmi důležitý pro regeneraci organismu. Tělo odpočívá a zároveň se nám „filtruje“ mozek. Dalo by se říct, že je to takové lepší 2 v 1. Uvádí se, že zdravý spánek by měl u dospělého člověka trvat 6-9 hodin, ovšem nezapomínejte, že každý z nás je jedinečný, tudíž to, co vyhovuje Lence, nemusí být to nejlepší pro Karlu. Nejkvalitnější a nejtvrdší spánek je v rozmezí od půlnoci do 2:00 hodin. Z tohoto důvodu bychom se měli snažit vyhnout ponocování a uvědomit si, že zítra je také den. Co se týče již zmíněných matrací, tak na tom taky kousek pravdy bude. Výběr kvalitní matrace je pro náš spánek důležitý. Měla bych být prodyšná a kopírovat tvar našeho těla. Máte rádi teplo? Dobrá, tak peřinu až ke krku, ale nezapomeňte vyvětrat! Přes noc by mělo být v ložnici chladněji. Dostala jste od své drahé polovičku kytičku? Bohužel květiny i přes svoji užitečnost od nás dostávají „červenou“. Ačkoliv nám jsou velmi užitečné tím, že přes den nám vyrábí kyslík, tak ale bohužel v noci nám ho berou! Snažte se tedy minimalizovat počet květin v ložnici.
Když už konečně po celém náročném dni ležíte ve své posteli, tak se zkuste psychicky uklidnit. Navodit vyrovnanost, klid a pocítit radost ze života. Přehraje si svůj den a zhodnoťte ho, nebojte si říct pozitiva dne a pochválit se. Zasloužíte si to. 

Zdravý spánek přispívá celkové pohodě a duševnímu zdraví.

A pro dámy perlička na konec. Pokud máme kvalitní spánek, tak půjde i to hubnutí lépe! Tak přestaňte mít výčitky z toho, že „nic neděláte“ a hurá do postele! Je to přeci pro naše zdraví.

Dobrou noc! 🙂
Latest posts by Zuzka Kubicová (see all)

1 komentář

Jitka · 22 října, 2018 v 11:17 am

Děkuji za článek. Mám pro Vás na toto téma také jeden. Najdete ho tady: https://www.kneipp.com/cz_cs/svet-kneippu/relaxace-a-spanek/tipy-pro-zdravy-spanek/ a doufám, že Vám nějaké praktiky z něj pomohou. Já už toho vyzkoušela a až před nedávnem byly vidět výsledky. Tak snad budete také úspěšní

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *