Bosu patří k nejoblíbenějším cvičebním pomůckám současnosti. V dnešní době mnoho z nás využívá ke cvičení různé cvičební pomůcky, ať už to jsou činky, závěsný systém TRX, různé gumičky či overbally. Existují různé vedené lekce s bosu a dá se využít i na domácí cvičení.
Ještě jste o bosu neslyšeli? Co to tedy bosu vlastně je:
Bosu je balanční podložka, kterou lze využít na procvičení celého těla. Stále více je využívána při funkčním tréninku, kde zapojujete více svalových partií najednou a pracujete s vlastní vahou těla. Existují různé formy jako je bosu cardio, bosu core (což je cvičení na střed těla), bosu pilates, bosu aerobik či bosu jóga.
Jelikož s touto pomůckou posilujeme také vnitřní (stabilizační) svalstvo, je velmi nápomocná k odstranění bolestí páteře či pokud trpíme disbalancí svalů (tzn. máme například jednu nohu silnější než druhou).
Vznik bosu:
Bosu bylo původně vyvinuto pro rehabilitační cvičení. Poprvé bylo představeno roku 1999 a bylo populární mezi fyzioterapeuty. Později se rozšířilo do fitness center a mezi sportovce. Nyní je to jedna z nejpopulárnějších cvičebních pomůcek.
Jak bosu vypadá?
Představte si půlku velkého gymnastického balónu. Zespodu je rovná plocha a svrchu vypouklá – jako vršek balónu. Slovo bosu vzniklo ze zkratky ,,both sides up“ neboli ,,obě strany nahoru“. Co to znamená? To, že bosu lze využívat jak plochou stranou dolů, tak i tou vypouklou nahoru. Chová se podobně jako overball, ale po otočení je velice nestabilní, což vás donutí zatínat svaly při každém pohybu. Bosu unese až 136 kg, takže může cvičit takřka každý.
Na co je bosu dobré?
- Zpevnění a protažení celého těla,
- rehabilitační cvičení,
- balanční cvičení,
- uvolnění svalů a kloubů,
- rovnováhu a koordinaci,
- svalovou sílu,
- na problémy s bolestmi zad,
- formování postavy,
- celkové držení těla,
- redukci tuku.