fbpx
1 clanek 04 scaled od Imunita a cvičení: jak se zvýší imunita 4/21

Udržování silného imunitního systému je nesmírně důležité. U ženy by se měla imunita udržovat nebo zvyšovat. A to i pokud jste aktivní sportovkyní. Imunita může být ohrožena v každém ročním období i v každém věku.

Jak se zlepší imunita obecně jsme se dozvěděli v několika tipech již ve článku Jak na imunitu, který se věnuje radám z různých oblastí. Avšak: dá se imunita udržovat a zvyšovat pomocí správného cvičení?

Věnujte se své imunitě, i když intenzivně cvičíte. Imunita se totiž nezvýší pouze zvýšením příjmu vitamínu C. Uvědomte si, že imunitní systém je jedním z hlavních systémů lidského těla. Společně se systémem lymfatickým brání naše tělo proti patogenům, jako jsou například viry.

Imunita se zlepší cvičením, ale cvičení nestačí
Imunita se zlepší cvičením, ale cvičení nestačí

Jak se cvičením imunita zlepší?

Zkuste se řídit pravidlem třicet ku šedesáti. V tomto pravidlu se jedná o princip, kdy po třiceti neaktivních minutách, které strávíte sezením na kancelářské židli či povalováním na gauči u televize přijde aktivní pohyb. Ta aktivní část by měla probíhat po dobu alespoň šedesáti vteřin.

Aktivní kratší pohyb po 30 minutách nicnedělání, a imunita poroste
Aktivní kratší pohyb po 30 minutách nicnedělání, a imunita poroste

Vstaňte ze židle a dělejte fyzickou aktivitu. Zvolte si to pravé pro Vás. Pro akčnější ženy doporučujeme zvolit cvik, který využívá při běžném tréninku. Zkuste dřepy, skákání přes švihadlo, nebo panáka. Pokud jste žena vyššího věku, či nemáte zrovna chuť skákat v kanceláři před kolegy? Projděte se.

Víte, že? Po 45 minutách se sníží metabolismus až o 90 % a je těsně na bazálním metabolismem. A během 1 minuty pohybu se zase nastartujte zpátky.

Minuta uteče jako voda a Vy se vyhnete nepříjemným bolestem v oblasti bederní páteře z neustálého sezení ve špatné pozici. A imunita se zase o něco zvýší.

Jaký zvolit trénink?

Nejde jen o to, jestli se hýbete, ale také jakým způsobem. Mluvíme o způsobu provedení cviků, ale také času, tedy jak dlouhou dobu se pohybu věnujete.

Každé fyzické aktivity by mělo být tak akorát.

Jak tedy vysoké dávky zvolit? Podle Davida C. Niemana je pro tělo ideální 30-75 minut pravidelného kardio cvičení. Zlepšíte krevní oběh a také posílíte srdce. Do tréninku zapojte prvky kardia, ale i cviky ze silového tréninku, abyste podpořila oběh buněk imunitního systému a snížila tak i riziko infekcí. Pohyb Vám pomůže se uvolnit a především v koronavirové situaci, je důležité se více hýbat i v domácím prostředí.

Nebo se zastavte ve fitku, kde vám budou rozumět. V prostředí stvořeném pro ženy, kde nejsou mužské pachy ani pohledy.

Vyzkoušela jste někdy meditaci?

Silná imunita se vytváří i pomocí dostatečného odpočinku. Při myšlence na odpočinek Vás jistě napadne spánek. Co zkusit nějakou aktivitu, u které budete vědomě relaxovat?

Imunita roste s dobrou meditací
Imunita roste s dobrou meditací

Meditace pomáhá minimalizovat stres, což je pro Vás skvělý důvod s meditací začít. Právě chronický stres totiž oslabuje náš imunitní systém, a imunita tak dostává na frak.

Jak si vytvořit místečko pro relaxaci?

Vyhraďte si tiché, teplé místo a čas pro pravidelnou meditaci. Měl by to být čas, ve kterém nebudete ničím rušena, abyste nebyla pod tlakem a mohla začít s Vaší pro začátek desetiminutovou meditací.

Meditaci můžete prodlužovat, vaše imunita bude růst
Meditaci můžete prodlužovat, vaše imunita bude růst

Meditaci můžete samozřejmě postupně prodlužovat, záleží na Vás kolik času můžete své relaxaci obětovat.

Máte čas, místo a teď už se jen stačí usadit, zavřít oči, zhluboka dýchat a soustředit se jen na Váš dech. Místnost zkuste provonit aromatickými oleji s vůní levandule, která Vám pomůže ještě více zrelaxovat tělo.

,,Ti, kteří říkají, že nemají čas na cvičení, si budou dříve nebo později muset najít čas na nemoc.‘‘

Edward Stanley

A důležitý tip na závěr!

Spotřebujte po tréninku rychlé sacharidy, abyste vrátila hlavní stresový hormon kortizol do normálu. Během intenzivního tréninku stoupá míra kortizolu ve vašem těle a tím se snižuje imunita. Po tréninku tedy zařaďte produkty jako jsou kreatin či BCAA, které v našem fitku prodáváme v několika chutných příchutích. Samozřejmě i proteiny, které ve fitku máme k dispozici, v sobě obsahují rychlé sacharidy. Je totiž rozdíl mezi gainerem a čistým proteinsem. O dalších suplementech se více dozvíte v článku přímo o nich.

Víte již, jak spolu imunita a cvičení souvisí?

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!

Napsat komentář