Tělo se skládá z 50-60 % z vody, průměrná žena v ČR váží cca 70 kg a má tedy přes 35 litrů vody. Každý den se díky moči a potu dostává z těla ven, a to přes dva litry. A během vysokých teplot a cvičení se vyloučí ještě více. Na první pohled se tedy zdá, že člověk by měl pít cca 1,5 litru tekutin denně, aby se zachovala balance vody v těle.
Pití čisté vody nebo jiné tekutiny?
Tip: víte kolik tekutin má vaše tělo? Váhy jako například Tanita to umí změřit snadno 🙂
Nezapomeňte, že dost vody je i v potravinách!
Třeba v běžné porci těstovin (tedy 150 gramech) nachází přes 300 mililitrů H2O, takže vlastně vodu do těla dostáváte. Obdobně to platí pro zeleninu a maso. Proto nám běžná porce jídla může dát necelý půl litr vody. Tři velká jídla denně doplní skoro celou požadovanou denní zásobu H2O. Nechcete ale zároveň pít vodu pořád, a dosáhnout přílišného zavodnění těla.
Když jídlo vynecháváte z důvodu půstu nebo máte menší porce, je dobré se dopít. Pokud si jídlo přisolujete, pak automaticky pijte před jídle menší sklenici vody.
A jistě víte, že například káva a čaj tělo odvodňují, takže ke kávě vždy alespoň 2 deci tekutiny. V lepších restauracích dávají malou vodu automaticky.
Dejte na své pocity ohledně vody!
Rozhodně je dobré mít u sebe menší lahev s vodou i přes den a kdykoli při pocitu žízně se napít. Nepřehánějte to, ale vybalancujte.
Před cvičením určitě pijte!
Pokud si plánujete svůj den a víte, že půjdete cvičit, hodinu či dvě před cvičením se napijte víc. Nebo si vyberte fitko, kde mají vodu zdarma. Dodržujte pitný režim, ale vyhněte se přílišnému zavodnění. A při delším cvičení opět doplňujte tekutiny, nejlépe isotonické nápoje anebo carnitin.
Tak do sebe dostanete i doplňky stravy pro úspěšné formování těla a hlavně lepší zdraví! Hezké cvičení a zdraví pro lepší imunitu!