Otužování, začněte ještě dnes!
I to zlé je k něčemu dobré, tak přesně taková věta sedí na karanténní život způsobený covidem 19. V první vlně se společnost stmelila, začala si navzájem pomáhat, například šitím roušek.
Látky a šicí stroje byly během týdne vyprodané. Do šití roušek se zapojil každý, kdo mohl. Poté, co každá švadlenka zabezpečila dostatečné množství roušek pro svou rodinu, některé se rozhodly touto formou zabezpečit i rodiny jiné. Ovšem druhá vlna začala být specifická jiným chováním a jinými aktivitami.
Imunitu můžete ještě více posílit tím, že navštívíte naše fitness aurafit.cz, kde vám bude k dispozici naše trenérka🙂
Druhá vlna ve znamení otužování
S odchodem léta a příchodem chladnějšího období společně s druhou vlnou, přišla západní společnost s otužovací výzvou. Imunitu je potřeba posilovat a zvlášť v téhle době. Otužování je nyní velmi oblíbenou metodou jak právě posílit imunitu. Je totiž úplně zdarma! Pro lidské tělo je také velmi přirozenou a časově nenáročnou cestou k silné imunitě.
Důvody proč?
Je to dlouhá cesta vedoucí k celému životnímu stylu. Člověk musí být trpělivý, ale stojí to za to! A kdy se dostaví první viditelné pozitivní účinky? Jako i u jiných činností, viditelné výsledky se objeví asi za měsíc. Má to hned několik výhod. Tou nejznámější a také důležitou výhodou je posílení imunity, která dostává nyní zabrat.
Zlepšíme fyzickou zdatnost našeho těla a podpoříme odbourávání tuků. Otužování je tedy velmi vhodným doplňkem i pro ty, kteří se snaží zhubnout. Je prokázané, že otužování může také snižovat vysoký krevní tlak.
Záleží na výchozí pozici
Začátek bývá obtížný. Záleží totiž na naší takzvané výchozí pozici. Při otužování vystavujeme naše tělo vnějšímu stresoru – chladu. Při opakovaném ochlazováním se naše tělo začíná adaptovat. Naše výchozí pozice se odvíjí od toho, kolik máme podkožního tuku.
Jedinci s více tukem snášejí chlad lépe, než jedinci bez něho. Tuk má totiž výborné izolační vlastnosti. Nejdůležitější je takzvaný hnědý tuk. Tento tuk vytváří teplo, který otepluje orgány, aby nedocházelo k jejich prochladnutí. Právě tento tuk můžeme pomocí otužování aktivovat.
Jedná se tedy o tuk, který pálí jiný tuk. Věděla jste, že i pobyt v místnosti, ve které je teplota pod 19 stupni aktivuje náš metabolismus a dochází k aktivaci tohoto hnědého tuku?
K čemu vlastně dochází?
Co se vlastně děje v našem těle právě při minutě ledové sprchy? V chladu se v našich prstech u nohou i rukou přiškrtí cévy, aby se přiškrtil únik tepla a naše tělo ho mělo dostatek, po skončení se naopak naše cévy rozšíří, což zapříčiní lepší prokrvení a to právě až do samotných konečků prstů. Právě tímto způsobem se dá zbavit ledových nohou a rukou.
Zlepšíme tedy i naše termoregulační schopnosti. Tudíž ženám v přechodu může otužování pomoci s tepelnými návaly a snížit výskyt těchto nepříjemných stavů. Kromě těchto benefitů také dochází k vyplavování endorfinů, tedy hormonům štěstí, které se vyplavují například i při sportu a zaručují dobrou náladu.
Pomocník v boji s depresí
Otužování na naše tělo působí pozitivně v mnoha ohledech. Další oblastí je vliv na naší psychiku. Je dokonce dokázané, že jedinci, kteří se pravidelně vystavují chladnému stresoru jsou šťastnější a nebojují s depresemi. Zároveň otužování může pomoci i těm, kteří s depresí již bojují.
Především díky endorfinům ale také noradrenalinu se zjistilo výrazné zlepšení psychického stavu u lidí trpících depresemi. Na psychický stav také přívětivě působí aktivování nervových drah, ke kterému dochází také při styku s chladem.
Vzduch nebo voda?
Každého napadne si jít v prosinci zaplavat do Vltavy. Ale mezi další zajímavá fakta o otužování patří to, že při otužování ve vodě v dlouhodobém hledisku může docházet ke spomalování lidského metabolismu.
Při otužování vzduchem, tedy například snižováním teploty v našem bytě, docílíme v dlouhodobém hledisku zrychlování metabolismu. Tento fakt není tolik rozšířený, ale je dobré o něm vědět!