Nemoc, angína, nebo prostě jen střevní potíže, každý se s tím někdy setkal. Máte zaběhlý určitý rytmus pravidelného cvičení, vidíte na sobě výsledky, ale vaše snažení zkazí nachlazení či jiná nemoc.
Proč necvičit během nemoci?
Je pro to spousta důvodů. Tělo je oslabené, potřebuje si odpočinout, cvičením ještě víc oslabíte imunitní systém (je dokázáno, že funkce imunitního systému po tréninku je snížená na 6-9 h).
Kdy během nemoci cvičit a kdy vynechat trénink?
Zlaté pravidlo zní poslouchejte své tělo. A v případě, že máte bolesti, jste unavení, máte horečku a nedokážete vstát z postele, měli byste si dát minimálně paralen a pár dní vynechat jakoukoliv fyzickou činnost. Pokud vám teče z nosu, bolí vás v krku a vy se stále cítíte na cvičení na, můžete pokračovat v tréninkovém plánu, přestože s tím nesouhlasíme. Je třeba dát tělu oddych.
Odborník by Vám doporučil- cvičit je možné a zakázané…
- pokud se symptomy nemoci projevují od krku výše. To znamení rýma, ucpaný nos, kýchání, nebo mírnější bolest v krku. Důležité je však, pokud v tomto případě zmírníte tempo cvičení a zkrátíte váš trénink na co nejkratší čas.
- necvičte pokud se symptomy nemoci projevují od hrdla dolů. To je to, že vás trápí bolesti hrudníku, dusivý kašel nebo bolesti žaludku a střev.
- výslovně zakázané je cvičení, pokud máte horečku, jste velmi unavení nebo trpíte rozsáhlými bolestmi svalů a kloubů
Už i to, že jsme nemocní, může znamenat, že organismus je vyčerpaný, tj. imunita je snížená. Pokud vás trápí obyčejná rýma, není naprosto nutné trénink vynechat, ale minimálně snížit nasazení.
Při nemoci necvičte
Než vyrazíte do fitka s rýmou, vzpomeňte si i na ostatní cvičící, které můžete nakazit, někdy je opravdu lepší zůstat doma.
Pokud jde o silnější nachlazení, doprovázené teplotou, bolestí hlavy, trénink je lepší vynechat. Organismus už signalizuje, že něco není v pořádku a je třeba přejít do klidového stavu a cvičení alespoň na týden vynechat.
Stejně tak po nemoci je důležité začínat postupně, organismus může být ještě oslabený, v případě, že start přepálíte předčasně, může se stát, že se vám nemoc hned druhý den vrátí. Zdraví máme jen jedno a je potřeba své tělo poslouchat 🙂
Nejčastější nemoci, s kterými lze cvičit (pokud si nejste jisté, raději navštivte svého praktického lékaře)
Rýma– bavíme se zde samozřejmě o slabé rýmě. Příznaky jsou bolest hlavy, ucpaný nos, kýchání a většinou i kašel. S rýmou tedy cvičit můžete, ale dbejte na ostatní, je pravděpodobné, že můžete roznášet choroboplodné zárodky a nakazit ostatní kolem sebe.
Ucpaný nos– ucpaný nos je velmi nepříjemná záležitost. Pokud máte ucpaný noc, teploty a bolavé oči je lepší od tréninku raději upustit. Ono nakonec Vám nic neuteče a i tak by ten výkon nestál za moc.
Bolest v krku– Toto jsou zcela jasné příznaky virového onemocnění, pokud vás bolí při polykání a špatně se Vám dýchá, navštivte lékaře. Cvičení nepřipadá v úvahu. Někteří si myslí, že cvičit zvládnou a pokud už je to pro Vás nutné a hlavně možné, měl by trénink být mírný a nenáročný. Vynechte zvedání těžkého závaží a zařadte spíše HIIT.
Jaké další aktivity jsou možné dělat v době mírného nachlazení
- joga
- jogging
- cyklistika
- plavání
- chůze
- procházka
Závěrem chceme říct, že byste se každá měla zamyslet nad zdravím, které máme jen jedno a musíme si ho chránit!
Proto vždy než půjdete na trénink nachlazená, myslete na sebe i své okolí a raději si týden oddychněte.
Jaké další zajímavosti se u nás dozvíte, čtěte dál
Novinky AURA Fit Lady Club
- Vitamíny pro ženy
- Výzva s Bárou: běhání je kardio aktivita bez omezení!
- Předsevzetí 2021? Nový rok = nová předsevzetí pro ženy
- Zavřeno, a co dál? Vánoce a akce „Sbohem pneumatiko“ na břiše!!!
- Výzva s Bárou – každá jsme vítězka!