Něco málo o tomto cviku
Plank určitě často slýcháte o skoro až zázračném cviku na posílení celého těl. A co to vlastně je? V překladu prkno, je skvělý cvik, kterým posílíte celé tělo. Řadí se mezi komplexní cviky, což znamená, že při něm zapojíte více svalových skupin najednou. Nejlépe však díky prknu posílíte core neboli střed těla.
Zní to skvěle že? Jeden jediný cvik, kterým posílíte hodně partií, bez drahých cvičebních pomůcek a provádět ho můžete z pohodlí domova. Pravidelným cvičením posílíte i svoji imunitu.
Které svaly se tedy nejvíce zapojují?
Zapojíte hlavně již zmiňovaný střed těla, zejména přímy a šikmý břišní sval. Dále se zapojují vnitřní svaly trupu, svaly spodní části zad. Hodně ucítíte i ramenní svaly, ohybače kyčlí, přední strany stehen a hýždové svaly.
Jak „prkno“ správně cvičit?
Aby byl cvik užitečný, je důležité provedení. Rozhodně se však vyhněte jakémukoli cvičení v případě i jen počínajících příznaků nemoci.
Existují různé varianty planku nebo je jen tato?
Plank se dá různě modifikovat, můžete dělat boční plank, což znamená, že jste na boku opřeni o loket a druhá ruka může být v bok či ve vzduchu.
Dále existuje varianta s nataženou rukou vpřed a opačnou nataženou nohou.
Prkno jen pro pokročilé? Nebo ho mohou cvičit i začátečníci?
Prkno je cvik, který určitě zvládne každý. Pokročilý vydrží v planku několik minut, začátečníci volí spíše sekundy. Záleží na každém, jak dlouho v prkně vydrží.
Pokud budete cvičit pravidelně, určitě zaznamenáte pokroky, můžete s třeba na začátek stanovit, že vydržíte 20 sekund a každý týden přidávat třeba 10 sekundu navíc. Po několika týdnech už budete ,,plankovat“ třeba i v řádech minut.
Nezapomeňte dýchat! Více o dýchání při planku najdete v našem speciálním článku. A po cvičení myslete na protahování neboli strečink a regeneraci.
A jaký je rekord v tomto cviku?
Možná nebudete věřit, ale je to celých 8 hodin a jedna minuta! Tohoto rekordu dosáhl pekingský policista Mao Weidong. Za mě naprosto neuveřitelné. Obdiv a respekt!