Umění regenerace a stoprocentní odpočinek-REST DAY
Kdy si dát rest day, je mnoho indikátorů a musíme si uvědomit, na kdy ho naplánovat.
Dát si odpočinkový den není nic špatného a nesouvisí to s leností, nebo že netrénujete dost tvrdě.
Vytrvalost nepřichází sama od sebe, a také to není hned, naše tělo si musí zvyknout, aby mohlo správně fungovat a k tomu patří i odpočinek. Věnovat se vytrvalosti je jako vkladat své úspory do banky, kde se korunky nějak zúročí. Chcete být dobrý běžet, musíte být vytrvalá.
Berme to jako zlaté pravidlo, že po každém náročném běhu, tréninku má přijít lehký den- odpočinkový, každopádně by jeden den v týdnu měl být volný.
Variabilita pomáhá předcházet zranění a také přetrénování, proto je důležitý rest day.
Naučte se plánovat
Není od věci klidně pořídit zápisníček a prostě si hezky své výsledky zapisovat, vás to motivuje a budete tak mít přehled o svých aktivitách a plánu, kdy co trénovat a hlavně kdy odpočívat, berte to tak, že návštěvu, výlet, dovolenou také plánujete. Myslete na trénink či rest day jako na příjemné setkání se sebou samým.
Den který si označíte za odpočinkový máte vše dovoleno, co se lenosti, pohody a odpočinku týče.
Dělejte to co vás baví, koukněte na oblíbený film, jen se třeba projděte, nebo si sedněte v parku na lavičku a nasávejte atmosféru, uvařte si oblíbené jídlo, přečtěte si knížku, běžte na kosmetiku, prostě se věnujte sama sobě.
Jeden z možných důvodů proč nevidím výsledky
Dávejte si reálné cíle, začínejte pozvolna a postupem času zvyšujte intenzitu, jen tak bude vaše motivace správná. Nekladte na sebe moc velké nároky, předejdete tak zklamání z ne tak rychlého úspěchu.
Nezapomínejte na regeneraci (rest day), během odpočinkového dne organismus má možnost zpracovat pokroky, které vaše tělo zdolalo během vašeho běžeckého maratonu.
Berte na zřetel, že přetrénování není mýtus, který řeší jen zastánci regenerace.
Nezapomínejte na to, že kvalitní regenerace a rest day je stejně důležitý jako trénink.
Špatná nevyvážená strava je jeden z dalších důvodu, zaměřte se na to, jak správně jíst před tím než vyběhnete a také po. Běhat s těžkým plným žaludkem není ideální. Strava by měla být lehká a měla by být pestrá.
Také u nás v Auře víme, že bez práce nejsou koláče a bez regenerace už vůbec ne:)
Pár rad pro lepší výsledky
Nezapomínejte na bílkoviny, svaly potřebují živiny na obnovu, zejména protein, ze kterého získávají aminokyseliny pro růst. Sacharidy jsou energií pro organismus a bez nich se připravíte o energii na běžecký maraton. Trpělivost přináší růže, proto s trpělivostí neplýtvejte.
Nepanikařte pokud jste teprve s během začala, tělo a organismus se musí přizpůsobit, adaptujte se.
Kdy si dát rest day
– pokud na vás leze nějaké nachlazení
– kvalita vaše spánku není dobrá a snižuje se
– vaše nálada není zrovna ideální a necítíte se proste psychicky dobře
– váš výkon značně klesá
Vážnější případy přetrénování jsou velmi často spojovány s depresí, nebo vysokým krevním tlakem, mohou nás také upozornit na vážnější onemocnění.
Pokud se tedy chcete posouvat dopředu a mít vytoužené výsledky, nebo se jen udržet v dobré fyzické kondici je rest day nezbytný, neberte to jako něco špatného.
O věku to není
Co je důležité připomenout, není to o věku, rest day je stejně podstatný pro ženu ve 20, jako pro ženu v padesáti, a žádná z vás by se k odpočinku neměla stavět jako hrdinka a opravdu si ho vždy zařadit do týdenního plánu. Je to běh na dlouhou trať, který má určitá pravidla:) a pokud je budete dodržovat, tělo vám za to poděkuje.
Motto: „Běhání je ten nejryzejší bojový sport, jaký si lze představit. Při každém kroku bojujete sami se sebou.“