Druhým zástupcem vitaminů skupiny B je vitamin B2 nazývaný riboflavin. Potřebujeme ho pro metabolismus všech živin – sacharidů, tuků i bílkovin. Mimo to je vitamin B2 důležitý pro naši silnou imunitu a celkově správný růst organismu.
K čemu nám vitamin B2 vlastně slouží?
Podílí se na krvetvorbě, neboť napomáhá vstřebávání železa. Udržení krásné zdravé pokožky, vlasů, nehtů a dobrého stavu sliznic (např. úst) také závisí na příjmu vitaminu B2. Jeho vysoká koncentrace je i v oku a je tedy nezbytný pro to, abychom dobře reagovali na změnu světla.
Není éčko jako éčko
Vitamin B2 má žlutozelenou až žlutooranžovou barvu. V potravinářství se používá jako přídatná látka nebo jinými slovy „éčko“. Můžete ho tak najít například v dětských snídaňových cereáliích, pečivu, majonézách, arašídovém másle či mléčných výrobcích pod označením E 101. Některá éčka jsou tedy přirozeně se vyskytující látky, kterých je zbytečné se bát.
Doporučená dávka pro vitamin B2
Vitamin B2 se nám bohužel v těle nedokáže nikde „schovávat na horší časy“. Je tedy nutné ho neustále dodávat stejně jako ostatní vitaminy rozpustné ve vodě. Denně se doporučuje přijmout 1,2 – 1,5 mg vitaminu B2.
Vyšší dávka je potřebná v těhotenství i při kojení, při léčbě antibiotiky a chronických onemocněních a dále u pacientů s psychickými poruchami. Udává se, že stejně jako u vitaminu B1 negativně ovlivňuje jeho vstřebávání alkohol.
Co jíst pro vitamin B2
Vzhledem k tomu, že vitamin B2 patří k nejrozšířenějším vitaminům, máme ho většinou z běžné stravy dostatek.
V jakých potravinách se tedy ukrývá? Jeho hlavními zdroji ve výživě jsou:
- vejce,
- maso,
- mléko a mléčné výrobky,
- ryby,
- kvasnice
- a játra.
Z rostlinných produktů získáme vitaminu B2 menší množství, ale všechno se počítá! Můžete tedy sáhnout po luštěninách, celozrnných obilovinách, listové zelenině (špenát) či houbách.
POZOR! Nedostatek vitaminu B2 se může často vyskytnout u těhotných nebo kojících žen, které se stravují vegansky. Hladina tohoto vitaminu se pak musí sledovat i u narozeného dítěte.
Mléko matky veganky neobsahuje dostatečné množství vitaminu B2 a deficit tak hrozí i miminku!
Díky rozpustnosti ve vodě se přebytek vitaminu B2 vylučuje močí a předávkování nebo nějaké toxické působení zvýšených dávek není známo. Přesto je však dobré se doporučených dávek držet, nadbytečný příjem by byl stejně ve finále zbytečný a tělo by se ho zbavilo.
Pozor na prasklé koutky
Na nedostatek vitaminu B2 si musíme dávat pozor. Vyvolává totiž nežádoucí změny na našem těle. Nižší příjem se projevuje únavou a poruchami koncentrace. Nejčastěji dochází ke zvýšené tvorbě aftů, prasklinám ústních koutků, zánětům a bolestivosti jazyka a rtů.
Může se také vyskytnout suchá, šupinatá kůže, akné lámavost nehtů či rychlejší maštění vlasů. Deficit vitaminu B2 postihuje ale i naše oči, které jsou pak více citlivé na světlo (tzv. fotofobie = světloplachost) a vznikají v nich různé záněty (např. spojivek).
Dlouhodobý nedostatek vitaminu B2 také zhoršuje vstřebávání železa, což způsobuje poruchu tvorby červených krvinek a má za následek anémii.