Vitamin B5 „Antistresový“ vitamin
Dalším ze skupiny vitaminů B rozpustných ve vodě je vitamin B5, označován také jako pantothenová kyselina. Jako tomu bylo u předchozích B vitaminů, je i tento vitamin zapojen do energetického metabolismu jak sacharidů, tak i tuků a bílkovin.
Pomáhá nám tedy získat dostatek energie pro všechny buňky. Vitamin B5 přispívá k udržení správné funkce nervové soustavy a imunitního systému. Podporuje také psychický klid a pohodu tím, že je zapojen do tvorby antistresových hormonů.
Úzkosti a deprese si pak na nás tak snadno nepřijdou! 😊 Vitamin B5 se ale účastní i syntézy dalších důležitých látek jako například vitaminu A a D, různých hormonů, cholesterolu, hemoglobinu (krevní barvivo) a dalších.
Dále pantothenová kyselina předchází vzniku a pomáhá při léčbě kožních onemocnění (včetně akné). Zjistilo se také, že vitamin B5 má pozitivní vliv na psychiku lidí, kteří se snaží přestat kouřit.
Pozitivní vliv na psychiku má také pohyb, navštivte naše fitness aurafit.cz, nebojte se oslovit jednu z našich trenérek, která Vám ráda se vším poradí.
Proč zrovna název pantothenová kyselina?
Vitamin B5 byl objeven ve 30. letech minulého století. Jeho druhý název pantothenová kyselina pochází z řeckého slova „pantothen“, což v překladu znamená všude či všudypřítomný. Toto označení nám tak napovídá, že výskyt vitaminu B5 bude široký.
Kolik vitaminu B5 přijmout denně?
Jako denní doporučená dávka vitaminu B5 se udává 4 – 7 mg. Potřeba tohoto vitaminu opět roste v těhotenství, u alkoholiků, při velké fyzické zátěži či ve stresu.
Neklame nás název?
Z významu názvu vitaminu B5 už víme, že by se měl vyskytovat skoro všude. Je tomu tedy skutečně tak? Ano, vitamin B5 se opravdu nachází v různém množství téměř v každé potravině. Nejvíce ho můžeme získat z masa (hlavně vepřového a hovězího), ryb, vnitřností, vajec, mléka. Z rostlinných zdrojů ho obsahují luštěniny, houby, obiloviny (především celozrnné), ořechy a některé druhy zeleniny (květák, brokolice, zelí). Na malý výběr se tedy nelze vymlouvat. 😊
Nedostatek vitaminu B5 je naštěstí ojedinělý
Toxické účinky nadbytku vitaminu B5 zatím nebyly pozorovány. I když nám nadměrný příjem nemůže uškodit, je zbytečný, jelikož se přebytečné množství vyloučí močí.
Vzhledem k velké dostupnosti ze všech různých potravin, se setkáváme s jeho nedostatkem opravdu velmi málo.
Přečíst si můžete i naše další související články z řady “21 doplňků pro ženy” najdete je na webu kruhový.cz
Ohroženi mohou být prakticky jen alkoholici a lidé s poruchami příjmu potravy či poruchou vstřebávání živin. Za projevy nedostatečného příjmu se považuje únava, slabost, poruchy spánku, apatie, bolesti hlavy či anémie.
Dalšími příznaky nedostatku vitaminu B5 mohou být nevolnost, zažívací potíže, snížená tvorba protilátek (slabá imunita), křeče ve svalech a třes rukou anebo také ztráta pigmentace a vypadávání vlasů.