Vitamin B6, hodí nás do klidu 😊
Vitamin B6 neboli pyridoxin je další z vitaminů skupiny B rozpustných ve vodě. Vyskytuje se ve třech formách (jako pyridoxol, pyridoxal a pyridoxamin), jež všechny mají stejné biologické účinky na náš organismus.
Mezi tyto funkce patří významná role v metabolismu bílkovin (respektive aminokyselin), tuků, ale částečně i sacharidů, kdy nám pomáhá získat z těchto živin energii.
V metabolismu bílkovin ovlivňuje nejen jejich přeměnu na energii, ale zároveň i tvorbu nových bílkovin potřebných pro výstavbu tělesných tkání a svalů. Vitamin B6 se účastní tvorby mnoha důležitých látek v našem těle – hemoglobinu, hormonů nebo také protilátek. Tímto působením má tak vliv na krvetvorbu a imunitní systém.
Pro správnou funkci nervového systému je vitamin B6 též nezbytný. Potřebujeme ho totiž pro tvorbu přenašečů nervových vzruchů – například serotoninu, který významně ovlivňuje naše psychické rozpoložení. Snížená hladina serotoninu pak způsobuje změny nálad, podrážděnost až depresi, což určitě nikdo z nás nechce! 😊
V souvislosti s nervovým systémem bylo také zjištěno, že vitamin B6 pozitivně působí na pacienty se syndromem karpálního tunelu.
Neméně důležitou funkcí, kterou oceníme my ženy (a vlastně i naše drahé polovičky) je, že vitamin B6 dokáže zmírňovat příznaky premenstruačního syndromu. Předpokládá se, že dostatek vitaminu B6 má také schopnost působit proti ranním nevolnostem v těhotenství.
Superschopnost vitaminu B6?
Historie vitaminu B6 sahá do roku 1934, kdy byl objeven. Od té doby se přišlo na velké množství funkcí, které tento vitamin v našem těle má, ale věda jde stále dopředu.
Nedávno tak byla v Austrálii provedena studie, při které bylo pozorováno, že podání vitaminu B6 podporovalo schopnost zapamatovat si sny. Toto tvrzení však zatím není potvrzené, ale bylo by to skvělé, že?
Denní potřeba
Denně bychom měli vitaminu B6 přijmout zhruba 1,4 – 2 mg. Jeho potřeba se zvyšuje s věkem, v těhotenství a při kojení a u některých chronicky nemocných pacientů.
Pozor na rostlinné zdroje
Je skvělé, že se vitamin B6 vyskytuje v potravinách poměrně hojně, a to jak v potravinách živočišného, tak i rostlinného původu. Musíme však myslet na to, že z rostlinných zdrojů je vitamin B6 méně využitelný a vstřebá se nám ho tedy menší množství, než které bylo přijato.
Vitamin B6 do našeho těla dostaneme například z masa, ryb, vnitřností, vaječného žloutku, droždí, luštěnin, brambor, sóji, obilných klíčků, celozrnných obilovin a ořechů. Ze zeleniny a ovoce obsahuje vyšší množství vitaminu B6 např. banán, zelí a mrkev.
Co způsobí nedostatek vitaminu B6 a co nadbytek?
Jelikož se opět jedná o vitamin rozpustný ve vodě, není ani nadbytek vitaminu B6 nijak životně nebezpečný. Při podání velmi vysokého množství nebo při dlouhodobém vyšším (cca než 500 mg) příjmu však může docházet k nervovým poruchám, které se projevují brněním až ztuhlostí rukou a chodidel. Tyto příznaky však po přerušení nadměrného příjmu vymizí.
Nedostatek vitaminu B6 je v dnešní době poměrně ojedinělý, může se vyskytovat spolu s nedostatkem ostatních vitaminů skupiny B (např. vitaminu B2) a to především u alkoholiků.
Mezi projevy deficitu vitaminu B6 patří kožní poruchy (seboroická dermatitida), praskliny koutků úst, záněty v dutině ústní, nervové poruchy a deprese nebo také anémie. Při nedostatku vitaminu B6 dále dochází ke zhoršené tvorbě svalové hmoty a křečím.
O tělo a svaly je potřeba se starat, nejen vyváženou stravou, doplňováním vitaminů, ale také mít dostatečný pohyb. Přijďte na zkušební trénink mezi nás:)