Aerobní cvičení je skvělý doplněk k posilování. Aby bylo jasno, posilování svalů je základ, protože jen svaly spalují tuk. Doporučené posílení celého těla je 3x týdně – co dělat ve zbylých dnech, když tělo vyžaduje pohyb? Když máte závislost na endorfinech, hormonech štěstí? Aerobní aktivita není žádné kouzlo a můžete se jí věnovat samy nebo s rodinou nebo kamádkou.
Co je aerobní cvičení?
Aerobní pohyb je takové cvičení, které provádíte po delší dobu (minimálně 45 minut) a ve střední intenzitě (tepová frekvence je zvýšena, ale jste schopna bez problémů mluvit – viz také dýchání).
Nevíte jak na to? Navštivte naše fitness aurafit.cz a naše trenérka Vám ráda vše ukáže a vysvětlí:)
Nejlepší je pořídit si sport tester, ale vystačíš si i s jednoduchým pravidlem, kdy bychom stále měly být schopné povídat si s kamarádkou a ne jen lapat po dechu.
Tepová frekvence by se měla držet na 50 % až 75 % maximální tepové frekvence.
TIP: Přestaň používat výtah! Vyjít schody (zejména s těžkým nákupem v ruce) pomůže spálit kalorie. Místo popojíždění pár zastávek tramvají, jdi pěšky! Zkus taky chůzi do schodů pro zadek snů!
Když nemůžeš, přidej víc
Pokud na silový kruhový trénink nebo na jiný silový trénink chodíš 2-3 týdně, přidej alespoň 2 aerobní aktivity týdně a brzy zjistíš, jak ti to prospívá. Dobíhání autobusu či víkendové procházky najednou nebudou tak vyčerpávající, metabolismus se zrychlí a při cvičení budeš rychleji spalovat.
Není třeba si představovat mučení na spinningu. Stačí změnit některé špatné návyky.
Nezaberete to o moc víc času než jízda dopravním prostředkem a uděláš něco pro sebe :). Stejně tak, když jdeš na nákup.
Výběr aerobních aktivit je opravdu široký
Uvedeme si pár příkladů, jak na to a přitom skoro zadarmo.
Aerobní rychlá chůze
Je již zmíněno nahoře, že rychlá procházka se počítá za aeerobní trénink. Vezmi s sebou někoho (stačí i pejsek) a udělejte si 45-60 minutovou procházku bez delších zastávek
Pro dosažení účinku:
- zrychli krok,
- pravidelně dýchej,
- a vezmi si s sebou láhev vody.
Nordic Walking
Vylepšená chůze, kdy spálíš více kalorií. Nepracují jen nohy, ucítíš i paže. A jak! Díky práci paží je chůze znatelně rychlejší a zapojí se i svaly na rukou, ramenou, stejně tak i ty zádové a prsní. Ani si nemusíš kupovat speciální hůlky, lyžařské ze začátku úplně postačí.
Optimální délka trvání: ze začátku bude 30 minut stačit, po pár procházkách můžeš vždy o 5 minut prodloužovat.
Běh
Začínat s během není jednoduché, ale jakmile se prokoušeš prvními úmornými týdny, budeš na něm závislá. Nejlepší je začít s tzv. joggingem – střídání běhu a chůze v naplánovaných intervalech.
Optimální délka trvání: na začátek stačí 20 minut, později se dostaneš na krásných 45 minut a dál.
TIP: Jak začít s běháním v zimě?
Inline bruslení
Stačí brusle, chrániče (nezapomínej na helmu!) a cesta s vhodným povrchem.
Optimální délka trvání: 45-60 minut.
Aerobní jízda na kole
Co třeba jet někdy do práce na kole? Nebo si udělat o víkendu rodinný výlet k blízkému hradu? Nezapomeň pití, helmu a můžeš vyrazit. Nemáš kolo? Tak si půjč některé z dostupných městských kol a zajeď si někam třeba při obědové pauze v práci nebo ve škole. Je to skvělé kardio, více info v samostatném článku zde.
Optimální délka trvání: 45-60 minut.
Vybavení pro aerobní aktivity? Stačí málo
Pro výše zmíněné aktivity (rychlá chůze, nordic walking, kolo a běh) je třeba mít kvalitní sportovní obuv. S měkkou podrážkou, bota by měla pevně držet nohu a netlačit. Zvláště při běhu se snaž vybírat přírodní cesty. Běh na asfaltu není šetrný ke kloubům a kolena by si to mohla rychle odskákat. Během aerobních aktivit nezapomínej doplňovat tekutiny – nejlépe čistou vodu!
Už víte, jak na aerobní doplňkovou kardio aktivitu?
Co si ještě můžete přečíst:
- 20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
- Dna a strava: Jak si usnadnit život
- 6 rad co dělat, když máte akutní záchvat dny neboli pakostnice
- Recepty na zdravá jídla při onemocnění dnou neboli pakostnicí či podagrou
- Chcete svůj život prodloužit o více než 10 let?