fbpx
avocado 829092 1920 od Musíme se tuků bát? 1 z mnoha otázek

Ujasněme si to hned na začátku, musíme se tuků bát?, dříve než tuk odsoudíte a přestanete dál číst 🙂 Rozhodně NEMUSÍME!

Lipidy

(neboli lipidy) patří spolu se sacharidy a bílkovinami mezi základní makroživiny. Mají nejvyšší energetickou hodnotu – 1g tuku v sobě skrývá 38kJ, kdežto 1g bílkovin či sacharidů pouze 17kJ. Slouží tedy jako velice důležitý zdroj energie. Dále tuk funguje jako mechanická ochrana orgánů, jako zdroj mastných kyselin, je nepostradatelný pro tvorbu steroidních hormonů, důležitá je rovněž jeho role při využívání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K).

Denní příjem

Denní energetický příjem by neměl přesáhnout 30-35%. V případně redukčních diet je vhodné množství omezit. Neznamená to však jejich úplné vyloučení. Vyhlášení hesla „TUK JE NEPŘÍTEL!“ je velký nesmysl. V případě nedostatku se mohou objevit zdravotní komplikace jako je avitaminóza. Rovněž se organismus zbytečně vyčerpává složitou přeměnou monosacharidů na triacylglyceroly (základní složka tuků), ale o tom si povíme v jiném článku.

Abychom tuky jen nechválili, pojďme si říct, co se děje při zvýšeném příjmu tuků.

LDL

Pokud organismus přijímá více energie než dokáže spotřebovat, ukládá si ji ve formě tuku a my přibíráme. Nadmíra nezdravého tuku ve stravě způsobuje zvýšení hladiny LDL – „zlého“ cholesterolu a s tím související zdravotní rizika jako např. zvýšené riziko některých typů nádorových onemocnění, hormonální dysbalance organismu, onemocnění srdce a cév. Zkrátka civilizační choroby, které jsou v oblasti zdravotnictví největším strašákem moderní doby.

Poměr lipidů

Co je však ještě důležitější než poměr přijatých tuků, bílkovin a sacharidů, je samotný typ mastných kyselin. Dvě třetiny přijímaných tuků by měly tvořit ty s obsahem polynenasycených a mononenasycených mastných kyselin. Kde je najít? Především v kvalitních rostlinných olejích (např. řepkový, olivový, slunečnicový, v oříškách, avokádu, olejnatých semenech a v rybách, jako je losos, makrela či sardinka.

Na co si dát pozor

Pozor ovšem na všechny ztužené rostlinné tuky (především palmový a kokosový). Tak zvané „špatné“ tuky, tedy ty s obsahem nasycených mastných kyselin, najdeme v másle, sádle, tučném mase, uzeninách, dortech, zákuscích a pečivu. Měly by tvořit maximálně jednu třetinu ze všech přijatých tuků denně.

wesual click DxJvLtab4ak unsplash od Musíme se tuků bát? 1 z mnoha otázek
Pozor ovšem na všechny ztužené rostlinné tuky

Co říci závěrem? Zkuste se zaměřit na zvýšení konzumace nenasycených mastných kyselin oproti těm nasyceným. Nenasycené totiž přispívají ke snižování hladiny cholesterolu v krvi a blahodárně působí na cévní systém.

megumi nachev xhOUnxVVb6s unsplash od Musíme se tuků bát? 1 z mnoha otázek
Tak zvané „špatné“ tuky, tedy ty s obsahem nasycených mastných kyselin, najdeme v másle

Spousta z nich je rovněž esenciální, tedy ty, které si organismus nedokáže sám vyrobit a musí je přijímat v potravě. Dávejte si pozor na „skryté“ tuky, tvořené především nasycenými mastnými kyselinami vyskytujícími se v různých zákuscích, polevách, polotovarech, nekvalitních čokoládách a dalších sladkostech.

Denní energetický příjem tuků by neměl přesáhnout 30-35%.
Denní energetický příjem tuků by neměl přesáhnout 30-35%.

Tuky jsou pro zdraví člověka nenahraditelné, jsou jednou ze tří hlavních živin spolu s bílkovinami a sacharidy. Vliv na zdraví jedince má množství přijímaného tuku, avšak rozhodující vliv na stabilitu lipidů má složení mastných kyselin.

Význam tuků

  • Jsou nutné pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích
  • Jsou zdrojem esenciálních mastných kyselin, které zajišťují správnou funkci
  • Jsou nosičem chuti
  • Jsou bohatým zdrojem energie – tuky obsahují dvakrát více energie než sacharidy a bílkoviny

Vhodné zdroje

  • rostlinné oleje (olivový, řepkový)
  • tučné ryby (losos, pstruh, sardinka)
  • ořechy
  • semena
  • avokádo
  • máslo
  • hovězí maso
  • vejce (doporučuje se domácí, jsou mnohem kvalitnější)
  • kokosový olej

Plnotučné mléčné výrobky

Ne pro každého jsou mléčné výrobky vhodné. (velká míra lidí má alergii na lactozu). Nicméně většiny lidí se to netýká a tak mléčné výrobky jsou výborným zdrojem. Plnotučné mléčné výrobky nám nabízí spoustu zdravích lipidů. Nejoblíbenějšími produkty jsou jogurty, kozí sýry, syrové mléko.

Mléčné výrobky mají blahodárný vliv na trávení.

Vyvážená strava je základ, také pohyb je velmi důležitou součástí života. Fyzická kondice a imunita. Věnujte tedy péči i svému tělu. V případě, že si nevíte s něčím rady v aurafit.cz je první zkušební trénink zdarma a naše trenérka Vám ráda se vším pomůže.

U nás půjdou kila dolů:)
U nás půjdou kila dolů:)