Sůl je nedílnou součástí našeho jídelníčku
Průměrná spotřeba soli ve vyspělých zemích je 3-8 g (dle některých zdrojů dokonce 9-13 g) denně. Sůl obsahuje sodík, ten v soli zastoupen cca ze 40 %, tj. cca 1 g sodíku ve 2,5 g soli. Přičemž doporučený příjem soli je do 5 g/ den. Z klinických studií vyplývá, že snížením příjmu soli z 9 g na 6 g dojde k výraznému snížení krevního tlaku.
Sodík jako osmoticky aktivní molekula, „na sebe“ váže vodu. Při zvýšeném příjmu sodíku v organizmu dochází k retenci vody a tedy nepříjemnému zavodňování.
Současně jeho zvýšený příjem způsobí vzestup sérové osmolality, na což reagují osmoreceptory zvýšeným pocitem žízně a následně dojde ke zvýšenému příjmu tekutin.
Také dochází ke zvýšenému vyplavování antidiuretického hormonu, který omezí diurézu, tedy vylučování moči. Při opakovaném zvýšeném příjmu sodíku dojde ke stabilizaci této rovnováhy a vzestupu arteriálního krevního tlaku.
Kromě zvýšení tlaku může sodík negativně působit na ledviny, kde mohou vznikat ledvinové kameny. Přispívá i k dalším závažným onemocněním.
Sůl je součástí prakticky všech průmyslově vyráběných potravin
Doporučenou denní dávku přijmeme konzumací běžné stravy, proto je další příjem soli, např. v podobě „dosolování“, zcela zbytečný. Tím pouze zvyšujeme denní přijímanou dávku soli. Slanost potravin je víceméně subjektivní vjem a je otázkou naučených zvyklostí. Slanou chuť lze nahradit vhodným kořením, chutí česneku atd.
Nicméně je nutné se obezřetně chovat i při používání průmyslově vyrobených kořenících směsí, jejich používání bývá často zrádné, protože právě v nich je obsah soli často vysoký.
Proto je důležité vybírat kořenící směsi, kde sůl není
Obsah soli v potravinách je nejčastěji vyjádřen v gramech na 100 g výrobku, nebo výrobci potravin používají zkratku % GDA. Tato zkratka znamená Guideline Daily Amounts – doporučené denní množství.
TIP: Zařaďte do svého denního programu cvičení: zkuste třeba chůzi do schodů pro zadek snů!
Sůl je schovaná skutečně ve všech potravinách
Pokud se zaměříme například na zeleninu, v přirozeném stavu je v ní obsah soli minimální. Ale pokud budeme zeleninu vařit a vodu osolíme, ihned se obsah soli v zelenině prudce zvyšuje. POZOR! Nejvíce zákeřná je sterilizovaná zelenina, kde se jako konzervant používá právě sůl.
Mezi potraviny s nízkým obsahem sodíku lze počítat:
- ovoce,
- čerstvou zeleninu,
- cukr,
- ryby,
- čerstvé maso, drůbež,
- mléko a mléčné výrobky (kromě tvrdých a tavených).
Potraviny s vysokým obsahem sodíku:
- uzené masné výrobky,
- tvrdé a tavené sýry,
- sušené polévky, které sůl hodně nadužívají,
- zelenina ve slaném nálevu,
- některé druhy chleba a pečiva
Co nového si můžete přečíst?
- 20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
- Dna a strava: Jak si usnadnit život
- 6 rad co dělat, když máte akutní záchvat dny neboli pakostnice
- Recepty na zdravá jídla při onemocnění dnou neboli pakostnicí či podagrou
- Chcete svůj život prodloužit o více než 10 let?