Proč se říká vitaminu D také „sluneční vitamin“?
Hlavní úkol pro vitamin D: zdravé kosti
Vitaminy skupiny D jsou ve skutečnosti několik látek, z nichž hlavní jsou vitamin D2 (ergokalciferol) a vitamin D3 (cholekalciferol). Hlavním úkolem vitaminu D v našem organismu je regulace metabolismu minerálních látek – především vápníku a fosforu.
Spolu s některými hormony (např. parathormonem) se tak podílí na ukládání vápníku do kostí a tedy i na zdraví našich kostí a zubů. Nemalý vliv má také na správnou funkci imunity, svalů a dělení buněk.
Vitamin či hormon?
Vitamin D je zvláštní sloučeninou. Částečně se totiž chová jako vitamin, ale zároveň má některé účinky jako hormon. Avšak nevytváří ho žádná endokrinní žláza, jako je tomu u hormonů zvykem. Další nezvyklostí u tohoto vitaminu je skutečnost, že jeho potřeba není kryta pouze stravou. Pojďme se na to tedy podívat blíže!
Je libo rybu pro vitamin D?
Doporučená denní dávka tohoto vitaminu se udává zhruba 15 µg, přičemž s rostoucím věkem se může zvyšovat. Bohužel je jeho zdrojem jen málo potravin. Tyto potraviny neobsahují vitaminu D nijak mnoho, a zároveň se v naší zemi ani nepodávají tak často. Pro splnění doporučené denní dávky by tak bylo potřeba zkonzumovat například 200 g lososa žijícího volně v moři a z našich ryb kupříkladu celý 1 kg štiky.
Jakým způsobem si tedy k dostatku vitaminu D pomoci?
Jděte na sluníčko a vitamin D bude!
Jak již nadpis napovídá, tvorba vitaminu D v lidském organismu souvisí se slunečním zářením. Vitamin D si člověk dokáže z určitých látek (tzv. provitaminů) vytvářet v pokožce účinkem UV záření již po 15 – 20 minutách pobytu na sluníčku. V letních měsících se tak z 90 % zásobujeme vitaminem D vlastně sami.
Množství takto vzniklého vitaminu D však závisí na mnoha faktorech – včetně intenzity záření, velikosti povrchu vystaveného slunci nebo barvě kůže. V České republice není bohužel především v zimě intenzita slunečního záření pro syntézu vitaminu D dostačující.
Jak je tedy možné stravou získat dostatek vitaminu D?
Zdrojem cholekalciferolu jsou živočišné produkty – rybí tuk, maso tučných ryb (losos, sardinky, tuňák), vaječný žloutek nebo mléčné výrobky. Ergokalciferol naopak nalezneme v rostlinných produktech – především v některých houbách. O vitamin D se občas některé potraviny obohacují – např. margariny, kojenecká mléka a kaše apod.
„Kam nemůže slunce, musí lékař“
Když vitamin D chybí…
Jak již víme, hlavní role ve zdraví našich kostí připadá vitaminu D. U dětí se tak nedostatek vitaminu D projevuje onemocněním „rachitis“ neboli křivicí, kdy dochází k deformaci kostry, páteře, dlouhých kostí a lebky. Aby se tomuto problému předešlo, podává se novorozencům a kojencům vitamin D ve formě kapek. U dospělých způsobuje nedostatek osteomalacii (měknutí kostí), zvýšené riziko nádorových a infekčních onemocnění a osteoporózy, svalovou slabost či nervozitu.
Na nedostatečné množství vitaminu D by si měli dávat pozor především vegetariáni a lidé, kteří nekonzumují mléko a mléčné výrobky.
Hrozí předávkování z tablet a doplňků stravy?
Ptáte se, jestli nám může uškodit i nadbytečný příjem? Jedná se (stejně jako vitamin A) o lipofilní vitamin a odpověď zní tedy „ano“. Delšího pobytu na sluníčku se však nemusíte obávat, při tom nám žádné nebezpečí intoxikace naštěstí nehrozí. Pouze příliš vysoké dávky z potravinových doplňků mohou způsobovat riziko vzniku zánětu slinivky, žaludečních vředů, ledvinových kamenů nebo také bolesti hlavy, zvracení, žíznivost, …
Mnohem častější než nadbytek tohoto vitaminu je však jeho nedostatek. Naši pestrou stravu bychom tak v tomto případě určitě mohli podpořit nějakým vhodným doplňkem stravy, kterých na trhu najdeme spoustu.
Víte už, proč je vitamin D pro nás důležitý a jak zajistit jeho dostatek?
Nepropásněte nejnovější články:
- 20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
- Dna a strava: Jak si usnadnit život
- 6 rad co dělat, když máte akutní záchvat dny neboli pakostnice
- Recepty na zdravá jídla při onemocnění dnou neboli pakostnicí či podagrou
- Chcete svůj život prodloužit o více než 10 let?