Zázračný zázvor je koření získávané z oddenků stejnojmenné rostliny. Jeho chuť je velmi výrazná, aromatická, ovocná a sladce pikantní (ve větším množství velmi ostrá).
Kde se vzal?
Pochází z Asie a dnes je nezbytnou součástí indické a čínské kuchyně, přidává se do slaných i sladkých pokrmů, do piva i limonád. Ve všech formách (čerstvý, sušený, vařený, nakládaný) působí příznivě na naše zdraví. Obsahuje mnoho stopových prvků (fosfor, hořčík, sodík, draslík, zinek, železo, atd.), vitaminy C, A, B1 a B2, aminokyseliny a esenciální oleje.
Jaké pozitiva tento všelék má
Zázvor snižuje hladinu cholesterolu, urychluje metabolismus, pomáhá proti toxinům, zvyšuje vytrvalost, zmírňuje chronickou únavu, zpomaluje proces stárnutí, eliminuje kvašení a hnití ve střevech, zvyšuje duševní aktivitu a má příznivý vliv na funkci mozku.
Dále pomáhá v léčbě nachlazení, při bolestech v krku, chřipce, bronchitidě, kašle, při bolestech hlavy, v případě žaludečních problémů či onemocnění a močového měchýře. Pozitivně působí také při problémech s obezitou, revmatismem, artritidou, s ekzémy, při zánětu ústní dutiny a s problémy s očima, je také známý svými afrodiziakálními účinky.
Jak zázvor zpracovat
Dá se jednoduše nastrouhat do jídla a „zpikantnit“ si tak pokrm. V letních měsících doporučujeme osvěžující drink – stačí do vody vymačkat citron, nakrájet či nastrouhat a přidat listy máty či meduňky.
Do čaje, či přesnídávky
V zimních měsících nás naopak zahřeje a na nohy postaví zázvorový čaj – nastrouhaný či nakrájený zázvor zalejeme vroucí vodou a necháme dlouho louhovat. Pokud na nás bude čaj příliš silný, můžeme přidat lžičku medu.
Toto koření se používá i k léčbě artritidy, ke zmírnění menstruačních bolestí, ale také na vysoký cholesterol a cukrovku. Velká řada lékařů věří, že se díky konzumaci koření dá předejít rakovině a Alzheimerově chorobě.
Proč je zázvor pro naše tělo tak prospěšný
- zlepšuje zrak,
- dokáže potlačit nechutenství
- zmírňuje žaludeční obtíže
- zvyšuje potenci
- posiluje imunitu a kondici
- stabilizuje krevní tlak
- zastavuje kašel a případné bolesti v krku
- působí blahodárně na bolest svalů a kloubů
- odstraňuje nachlazení a chřipku
- potlačuje nadýmání
- zastavuje průjmy.
S konzumací to nepřehánějte, prospěšný není pro každého. V případě požití většího množství než je doporučené (4 g na den), Vám hrozí žaludeční obtíže.
Opatrně s užíváním, pokud…
- máte potíže se zažíváním, plynatostí či zánětem trávení
- máte podváhu
- berete dlouhodobě léky, koření se vyhněte
- máte v plánu dlouhodobou konzumaci. Konzultujte užívání vždy s praktickým lékařem, vliv koření na tělo je silný a mohl by uškodit Vašim orgánům
Zázvorový sirup
Pokud jste milovníci limonád, jásejte:)
Ingredience:
- čerstvý zázvor,
- řepný nebo třtinový cukr
- a vodu.
Jdeme na postup: Zázvor nakrájejte na tenké plátky, poměr 1:2 smíchejte v hrnci vodu s cukrem a přidejte nakrájené plátky. Za stálého míchání vaříme cca 15 min. Poté odstavíme mimo vařič a necháme louhovat min.20 min. Štávu přecedíme a přelejeme do připravené láhve.
Nebojte se budovat imunitu a odolnost organismu, nejen zázračným sirupem. Další možností je pohyb a tímto pravidlem se u nás v aurafit.cz samozřejmě řídíme:)
Nejste si jistá zda udělat první krok? To vůbec nevadí, u nás je zkušební trénink zdarma. K dispozici máte samozřejmě trenérku, která Vám ráda se vším poradí a provede Vás.